Sauna
Sauna to prawdziwe dobrodziejstwo zarówno dla urody, jak i dla zdrowia. Powoduje intensywne rozgrzanie skóry, pobudza ukrwienie, zmiękcza naskórek. Pocenie wzmaga pracę nerek, dzięki czemu szybciej z organizmu usuwane są zbędne produkty przemiany materii. Naprzemienne ogrzewanie i oziębianie ciała hartuje organizm i stabilizuje układ immunologiczny.
WSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z KĄPIELI SAUNOWYCH
- zapalenie zatok,
- nieżyty oskrzeli,
- nadciśnienie tętnicze pierwszego i drugiego stopnia,
- zmiany zwyrodnieniowe stawów,
- trądzik,
- atopowe zapalenie skóry,
- reumatyzm.
PRZECIWWSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z KĄPIELI SAUNOWCYH
- choroby serca i układu krążenia,
- padaczka,
- choroby nowotworowe,
- wysokie ciśnienie tętnicze,
- nadczynność tarczycy,
- kamica nerkowa,
- stany zapalne, gorączka,
- menstruacja,
- ciąża.
PRZED WIZYTĄ W SAUNARIUM ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI WSKAZÓWKAMI:
POBYT W SAUNIE
Pobyt rozpoczynamy od dokładnego umycia całego ciała, aby udrożnić pory skóry i przygotować je do dalszego oczyszczania. Należy zmyć makijaż oraz inne kosmetyki – skóra musi swobodnie oddychać, pot musi być wydzielany na zewnątrz, dzięki czemu nasz organizm oczyści się z toksyn. Należy pamiętać również aby zdjąć biżuterię, zegarki, okulary, kolczyki oraz szkła kontaktowe. Wszystkie te przedmioty nagrzewają się w saunie i mogą poparzyć skórę. Przed wejściem do sauny zalecane jest także ogrzanie stóp – w tym celu nalewamy nieco ciepłej wody do cebrzyków. Z sauny powinniśmy korzystać nago. Pamiętajmy jednak, że zawsze kładziemy się na ręczniku, na nim też trzymamy stopy, po to by nasz pot nie wsiąkał w drewno. Włosy warto zawinąć w ręcznik, aby uniknąć ich nadmiernego przesuszania w gorącym powietrzu sauny.
Początkowo wybieramy najniższą ławę, po zaaklimatyzowaniu się przechodzimy na kolejne poziomy, gdzie panuje wyższa temperatura. Po 10 – 15 minutowej sesji w saunie siadamy na chwilę, aby wyrównać ciśnienie, następnie wychodzimy – najlepiej na świeże powietrze (podczas przebywania w saunie następuje ubytek tlenu, a krótki spacer w ogrodzie sauny znakomicie nas dotleni).
Kolejnym krokiem jest ochłodzenie ciała pod prysznicem i krótki relaks na leżaku.
Podczas jednego pobytu w saunarium powinniśmy dwa lub trzykrotnie powtórzyć cały cykl: nagrzewania, ochładzania i wypoczynku. Sygnałem, ze organizm dobrze reaguje jest intensywne pocenie się. Jeśli czujemy zawroty głowy, kołatanie serca, osłabienie oznacza to, ze pobyt w saunie był zbyt długi.
Podczas wizyty w saunarium zachęcamy do skorzystania z niepowtarzalnych ceremonii zapachowych – zapytaj w recepcji o aktualne godziny seansów.
Ceremonia zapachowa (z niemieckiego aufguss -napar) ceremonia w saunie, polegająca na polewaniu rozgrzanych kamieni wodą z olejkiem zapachowym i rozprowadzeniu ciepłego powietrza po saunie. Ceremonie zapachowe korzystnie wpływają na nasz organizm oraz samopoczucie. Saunowanie połączone z seansem aromaterapeutycznym podnosi wydolność oraz odporność organizmu. Nasze ciało ma większą zdolność do walki z infekcjami. Szybka i duża zmiana temperatur wzmacnia nasz układ immunologiczny. To szczególnie korzystne w przypadku bólów reumatycznych i „łamania w kościach”. Narządy wewnętrzne i mięśnie są bardziej ukrwione i wydajne.
NIEZBĘDNE W SAUNIE
- do Saunarium zabierz minimum dwa ręczniki, oraz klapki (pamiętaj jednak, aby klapki zostawiać przed wejściem do sauny),
- szampon, żel pod prysznic, odżywkę do włosów (użyj ich po kąpieli saunowej, pod prysznicem – na zakończenie wizyty),
- nigdy nie wchodź do sauny po obfitym posiłku ani na czczo,
- przed wejściem do sauny oraz w trakcie pobytu nie wolno spożywać alkoholu – niedobór płynów najlepiej uzupełnić popijając wodę, soki owocowe lub warzywne.
SAUNOWY SAVOIR – VIVRE
- pamiętaj o zachowaniu ciszy, sauna to miejsce relaksu i nawet rozmowa szeptem może komuś przeszkadzać
- ze względów higienicznych w saunie suchej całe ciało wraz ze stopami układaj na ręczniku
- w łaźni parowej ręcznik jest zbędny, a nawet niewskazany (w związku z temperaturą i wilgotnością tam panującą wszelkie materiały po chwili są mokre i ciężkie),
- przed siadaniem na kamieniach, należy opłukać je wodą,
- w trakcie pobytu w kabinie saunowej nie spożywaj napojów, nie jedz i nie czytaj,
- w trakcie pobytu w kabinie saunowej nie korzystaj z kosmetyków (peelingi, maseczki, odżywki) – nałóż je na przygotowaną skórę po opuszczeniu sauny,
- po wyjściu z sauny skorzystaj z natrysków, zwłaszcza jeżeli planujesz ochłodzić się w basenie,
- z saun najlepiej korzystać nago lub w okryciu bawełnianym, gdyż okryte ciało nie nagrzewa się równomiernie i hamuje wydzielanie potu, skóra nie oczyszcza się we właściwy sposób, a mokre od potu ubranie drażni skórę i może spowodować odparzenia.